Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Aktualności

Drzwi Otwarte 2023

Szanowni Państwo,

drzwi otwarte

Z przyjemnością zapraszamy Państwa na  ,,Dzień Otwarty”, który organizujemy w naszej placówce 31 marca 2023 roku, w godzinach  9 – 15.
Tego dnia będziemy udzielać Państwu wsparcia informacyjnego dotyczącego różnych form i możliwości pomocy dostępnych w naszej placówce, w tym m.in.: diagnozy i terapii pedagogicznej, psychologicznej, logopedycznej.

Serdecznie zapraszamy.

 

Nasza Poradnia w ramach współpracy ze szkołami z terenu powiatu tomaszowskiego prowadzi cyklicznie zajęcia psychoedukacyjne. W zależności od potrzeb, szkoły mogą korzystać z oferty zamieszczonej na stronie poradni lub zgłaszać własne propozycje. Od listopada 2022 r., realizowany jest cykl spotkań dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo pt. „Skoncentruj się”. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu na terenie SP nr 8, bierze w nich udział 9-ro dzieci z klasy pierwszej. Celem spotkań jest między innymi umożliwienie dzieciom przeżycia pozytywnych  doświadczeń społecznych, nabycie umiejętności radzenia sobie z nadpobudliwością, ćwiczenie pamięci i skupienia uwagi oraz zdobywanie umiejętności współpracy w zespole.

Osoby prowadzące to: Anna Bawolak i Małgorzata Kowalska

ws1  ws2  ws3  ws4

„Chłopiec zza szyby” w reżyserii Samuela Rossi, to poruszający dramat o podążaniu za marzeniami i sile przyjaźni. 20 października 2022 r. nasza Poradnia została zaproszona na spotkanie z młodzieżą przed projekcją filmu. Krótkie wprowadzenie w problematykę poprowadziła pedagog  - p. Małgorzata Kowalska.

Bohater filmu to Pino, który cierpi na hemofilię. Całe dzieciństwo musiał na siebie uważać. Zabawom rówieśników najczęściej przyglądał się z okna swojego pokoju. Został nazwany "chłopcem zza szyby". Kiedy jedno z dzieci zauważyło, że Pino je szpieguje, postanowiło go odwiedzić i doprowadzić do konfrontacji. Okazało się, że Pino to sprytny, zabawny i ciekawy chłopak.

Dla niego to nadzieja na prawdziwych przyjaciół. Jest zdeterminowany aby opuścić bezpieczny, nudny pokój i zacząć cieszyć się życiem "na wolności". Będzie musiał zmierzyć się nie tylko ze swoją chorobą, ale też z apodyktyczną babcią, która za wszelką cenę chce go trzymać w zamknięciu - ponoć dla jego dobra.

Warto zobaczyć jak Pino poradzi sobie w nowej sytuacji.

Kino1

Kino2

Kino3

Kino4

Kino5

23 czerwca 2022r. nasza Poradnia została zaproszona na edukacyjny pokaz specjalny filmu pt.: „ZA DUŻY NA BAJKI” w reżyserii Kristoffera Rusa.

Krótkie wprowadzenie w problematykę poprowadziła Małgorzata Kowalska - pedagog.

Pobudzająca wrażliwość opowieść o chłopcu, który musi stawić czoła trudnym wyzwaniom, dzięki czemu robi wielki krok w dorastanie i pokazuje, że #DzieciMajaMoc. Historia opowiedziana jest językiem zrozumiałym i atrakcyjnym dla współczesnych dzieciaków, jej młodzi bohaterowie walczą o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym, a na drodze do zwycięstwa pasja do gier komputerowych okazuje się nie mniej ważna niż siła przyjaźni i miłości. W rolach głównych dziecięce odkrycia aktorskie: Maciej Karaś, Patryk Siemek i Amelia Fijałkowska, a partnerują im Karolina Gruszka, Dorota Kolak oraz Andrzej Grabowski.

Film wzruszył wszystkich zarówno młodzież jak i dorosłych.

Film4

Film2

Film3

 

Zajęcia grupowe prowadzone na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tomaszowie Mazowieckiego

Zajęcia grupowe TUS

Trening umiejętności społecznych (TUS) to miejsce bezpiecznego nawiązywania relacji
i uczenia się rozwiązywania konfliktów. Podczas treningu rozwijamy zachowania akceptowalne społecznie i uczymy się regulacji emocjonalnej. Nabyte umiejętności pomagają w rozumieniu relacji społecznych i w rozwiązywaniu codziennych problemów.

TUS prowadzony jest w podziale na zróżnicowane grupy wiekowe dla dzieci i młodzieży.

Czym jest Trening Umiejętności Społecznych ?

Trening Umiejętności Społecznych (ang. Social Skills Training SST, pol. Trening Umiejętności Społecznych TUS) jest zindywidualizowanym programem uczenia się nowych umiejętności interpersonalnych.

Do  kluczowych umiejętności interpersonalnych zalicza się m. in.: 

 • inicjowanie i podtrzymywanie interakcji z innymi ludźmi,
 • aktywne i adekwatne uczestniczenie w rozmowie,
 • rozumienie i regulacja emocji,
 • radzenie sobie z nieprzychylną opinią innych.

Dla kogo przeznaczony jest Trening Umiejętności Społecznych ?

Trening Umiejętności Społecznych jest dedykowany dzieciom i młodzieży doświadczającym trudności w funkcjonowaniu w grupie. Szczególnie pomocny może być dla osób ze spektrum autyzmu i ADHD, ale także z zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi czy zaburzeniami lękowymi (np. fobią społeczną).

W trakcie cotygodniowych, 60-minutowych spotkań, uczestnicy mają możliwość uczenia się zachowań akceptowalnych społecznie, poznają sposoby regulacji emocji czy efektywnej komunikacji. Poprzez pracę w małej grupie, dzieci i młodzież doświadczają bliskich relacji
i uczą się jak budować przyjacielskie kontakty.

Każdą grupę prowadzi dwóch trenerów: zapewnią realizację zajęć zgodnie z zaplanowanymi celami oraz angażują każdego z uczestników do aktywności w grupie. 

Taki model obecności dwóch prowadzących pozwala na efektywną organizację zajęć
i odpowiednie zaopiekowanie się potrzebami każdego z uczestników.

Zbadane i skuteczne strategie poznawczo - behawioralne pomagają dokonać trwałej zmiany w zachowaniu i myśleniu. Jednak co najważniejsze, często grupa TUS jest jednym
z pierwszych miejsc, gdzie można poczuć się akceptowanym, takim jakim się jest.

Korzyści z treningu umiejętności społecznych:

Podczas zajęć nasi Uczestnicy nabywają przydatne w życiu codziennym umiejętności, między innymi takie jak:

 • nauka wspólnej pracy w grupie rówieśników,
 • inicjowanie i właściwe prowadzenie rozmów,
 • umiejętność słuchania i zadawania pytań,
 • sposoby wyrażania negatywnych opinii oraz adekwatnego reagowania na krytykę,
 • radzenie sobie z doświadczaniem przyjemnych i nieprzyjemnych emocji,
 • rozwiązywanie konfliktów,
 • nauka odmawiania.