Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Aktualności

Drzwi Otwarte 2023

Szanowni Państwo,

drzwi otwarte

Z przyjemnością zapraszamy Państwa na  ,,Dzień Otwarty”, który organizujemy w naszej placówce 31 marca 2023 roku, w godzinach  9 – 15.
Tego dnia będziemy udzielać Państwu wsparcia informacyjnego dotyczącego różnych form i możliwości pomocy dostępnych w naszej placówce, w tym m.in.: diagnozy i terapii pedagogicznej, psychologicznej, logopedycznej.

Serdecznie zapraszamy.

 

Nasza Poradnia w ramach współpracy ze szkołami z terenu powiatu tomaszowskiego prowadzi cyklicznie zajęcia psychoedukacyjne. W zależności od potrzeb, szkoły mogą korzystać z oferty zamieszczonej na stronie poradni lub zgłaszać własne propozycje. Od listopada 2022 r., realizowany jest cykl spotkań dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo pt. „Skoncentruj się”. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu na terenie SP nr 8, bierze w nich udział 9-ro dzieci z klasy pierwszej. Celem spotkań jest między innymi umożliwienie dzieciom przeżycia pozytywnych  doświadczeń społecznych, nabycie umiejętności radzenia sobie z nadpobudliwością, ćwiczenie pamięci i skupienia uwagi oraz zdobywanie umiejętności współpracy w zespole.

Osoby prowadzące to: Anna Bawolak i Małgorzata Kowalska

ws1  ws2  ws3  ws4

„Chłopiec zza szyby” w reżyserii Samuela Rossi, to poruszający dramat o podążaniu za marzeniami i sile przyjaźni. 20 października 2022 r. nasza Poradnia została zaproszona na spotkanie z młodzieżą przed projekcją filmu. Krótkie wprowadzenie w problematykę poprowadziła pedagog  - p. Małgorzata Kowalska.

Bohater filmu to Pino, który cierpi na hemofilię. Całe dzieciństwo musiał na siebie uważać. Zabawom rówieśników najczęściej przyglądał się z okna swojego pokoju. Został nazwany "chłopcem zza szyby". Kiedy jedno z dzieci zauważyło, że Pino je szpieguje, postanowiło go odwiedzić i doprowadzić do konfrontacji. Okazało się, że Pino to sprytny, zabawny i ciekawy chłopak.

Dla niego to nadzieja na prawdziwych przyjaciół. Jest zdeterminowany aby opuścić bezpieczny, nudny pokój i zacząć cieszyć się życiem "na wolności". Będzie musiał zmierzyć się nie tylko ze swoją chorobą, ale też z apodyktyczną babcią, która za wszelką cenę chce go trzymać w zamknięciu - ponoć dla jego dobra.

Warto zobaczyć jak Pino poradzi sobie w nowej sytuacji.

Kino1

Kino2

Kino3

Kino4

Kino5

23 czerwca 2022r. nasza Poradnia została zaproszona na edukacyjny pokaz specjalny filmu pt.: „ZA DUŻY NA BAJKI” w reżyserii Kristoffera Rusa.

Krótkie wprowadzenie w problematykę poprowadziła Małgorzata Kowalska - pedagog.

Pobudzająca wrażliwość opowieść o chłopcu, który musi stawić czoła trudnym wyzwaniom, dzięki czemu robi wielki krok w dorastanie i pokazuje, że #DzieciMajaMoc. Historia opowiedziana jest językiem zrozumiałym i atrakcyjnym dla współczesnych dzieciaków, jej młodzi bohaterowie walczą o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym, a na drodze do zwycięstwa pasja do gier komputerowych okazuje się nie mniej ważna niż siła przyjaźni i miłości. W rolach głównych dziecięce odkrycia aktorskie: Maciej Karaś, Patryk Siemek i Amelia Fijałkowska, a partnerują im Karolina Gruszka, Dorota Kolak oraz Andrzej Grabowski.

Film wzruszył wszystkich zarówno młodzież jak i dorosłych.

Film4

Film2

Film3

 

Zajęcia grupowe prowadzone na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tomaszowie Mazowieckiego

Zajęcia grupowe TUS

Trening umiejętności społecznych (TUS) to miejsce bezpiecznego nawiązywania relacji
i uczenia się rozwiązywania konfliktów. Podczas treningu rozwijamy zachowania akceptowalne społecznie i uczymy się regulacji emocjonalnej. Nabyte umiejętności pomagają w rozumieniu relacji społecznych i w rozwiązywaniu codziennych problemów.

TUS prowadzony jest w podziale na zróżnicowane grupy wiekowe dla dzieci i młodzieży.

Czym jest Trening Umiejętności Społecznych ?

Trening Umiejętności Społecznych (ang. Social Skills Training SST, pol. Trening Umiejętności Społecznych TUS) jest zindywidualizowanym programem uczenia się nowych umiejętności interpersonalnych.

Do  kluczowych umiejętności interpersonalnych zalicza się m. in.: 

 • inicjowanie i podtrzymywanie interakcji z innymi ludźmi,
 • aktywne i adekwatne uczestniczenie w rozmowie,
 • rozumienie i regulacja emocji,
 • radzenie sobie z nieprzychylną opinią innych.

Dla kogo przeznaczony jest Trening Umiejętności Społecznych ?

Trening Umiejętności Społecznych jest dedykowany dzieciom i młodzieży doświadczającym trudności w funkcjonowaniu w grupie. Szczególnie pomocny może być dla osób ze spektrum autyzmu i ADHD, ale także z zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi czy zaburzeniami lękowymi (np. fobią społeczną).

W trakcie cotygodniowych, 60-minutowych spotkań, uczestnicy mają możliwość uczenia się zachowań akceptowalnych społecznie, poznają sposoby regulacji emocji czy efektywnej komunikacji. Poprzez pracę w małej grupie, dzieci i młodzież doświadczają bliskich relacji
i uczą się jak budować przyjacielskie kontakty.

Każdą grupę prowadzi dwóch trenerów: zapewnią realizację zajęć zgodnie z zaplanowanymi celami oraz angażują każdego z uczestników do aktywności w grupie. 

Taki model obecności dwóch prowadzących pozwala na efektywną organizację zajęć
i odpowiednie zaopiekowanie się potrzebami każdego z uczestników.

Zbadane i skuteczne strategie poznawczo - behawioralne pomagają dokonać trwałej zmiany w zachowaniu i myśleniu. Jednak co najważniejsze, często grupa TUS jest jednym
z pierwszych miejsc, gdzie można poczuć się akceptowanym, takim jakim się jest.

Korzyści z treningu umiejętności społecznych:

Podczas zajęć nasi Uczestnicy nabywają przydatne w życiu codziennym umiejętności, między innymi takie jak:

 • nauka wspólnej pracy w grupie rówieśników,
 • inicjowanie i właściwe prowadzenie rozmów,
 • umiejętność słuchania i zadawania pytań,
 • sposoby wyrażania negatywnych opinii oraz adekwatnego reagowania na krytykę,
 • radzenie sobie z doświadczaniem przyjemnych i nieprzyjemnych emocji,
 • rozwiązywanie konfliktów,
 • nauka odmawiania.