Terapia logopedyczna
Pomocą logopedyczną w naszej poradni objęte są dzieci i młodzież zamieszkałe na terenie powiatu tomaszowskiego. Warunkiem przyjęcia dziecka jest zgłoszenie dziecka przez rodziców lub opiekunów prawnych, osobiście lub telefonicznie w sekretariacie poradni. Dokonujemy diagnozy logopedycznej i prowadzimy terapię indywidualną w zakresie:
• usuwania wad wymowy,
• stymulowania rozwoju mowy w przypadku jej opóźnień,
• terapii jąkania,
• kształtowania kompetencji językowych i komunikacyjnych dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Prowadzimy działalność profilaktyczną w formie przesiewowych badań logopedycznych. Ich celem jest wczesne wykrycie wad wymowy i podjęcie działań zaradczych. Udzielamy porad rodzicom, a także konsultacji dla nauczycieli. Podczas diagnozy logopedycznej przeprowadzamy wywiad, oceniamy sprawność i budowę narządów mowy, sprawdzamy poprawność artykulacji i poziom rozwoju językowego dziecka. Jeśli istnieje taka potrzeba zalecamy konsultacje z innymi specjalistami, np. ortodontą, neurologiem, foniatrą, laryngologiem, psychologiem. Na podstawie diagnozy logopedycznej opracowujemy indywidualny program terapii dostosowany do potrzeb i możliwości każdego dziecka. Ćwiczenia logopedyczne w naszej poradni prowadzone są w formie zajęć indywidualnych.
Częstotliwość spotkań uzależniona jest od rodzaju i stopnia nasilenia zaburzeń mowy, najczęściej są to 2 spotkania w miesiącu. Po każdych zajęciach, rodzic otrzymuje zestaw ćwiczeń utrwalających prawidłową wymowę oraz dokładne wskazówki do pracy z dzieckiem w domu.
Ponadto przeprowadzamy na terenie poradni oraz na terenie zainteresowanych placówek oświatowych (przedszkoli, szkół podstawowych) przesiewowe badania słuchu i mowy przy użyciu Platformy Badań Zmysłów.
Opracowała: Ewa Walaszczyk-Suska