"Za życiem"
Zajęcia WWRD prowadzone w ramach Rządowego Programu Kompleksowego Wsparcia dla Rodzin "Za Życiem" realizowane są w naszej placówce od grudnia 2019 roku. W miesiącu czerwcu 2022 roku rozpoczęliśmy zajęcia terapeutyczne w ramach wczesnego wspomagania rozwoju - II edycja Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" na lata 2022-2026.
Zajęciami terapeutycznymi zostało objętych 44 dzieci z miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz powiatu tomaszowskiego, które korzystają z kompleksowych form specjalistycznej pomocy, m.in.: logopedycznej, psychologicznej, rehabilitacyjnej, terapeutycznej prowadzonej przez innych specjalistów, którzy realizują zajęcia plastyczne z elementami terapii ręki czy muzykoterapii. Formy wsparcia w ramach zajęć wczesnego wspomagania rozwoju realizuje 12 specjalistów
z odpowiednimi kwalifikacjami, są to:
- zajęcia usprawniające mowę prowadzone przez logopedów i neurologopedę,
- zajęcia rozwijające sferę percepcyjno-motoryczną i funkcje poznawacze prowadzone przez pedagogów specjalnych,
- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, wzmacniające procesy pamięci i uwagi prowadzone przez psychologów,
- zajęcia z zakresu integracji sensorycznej prowadzone przez terapeutów Integracji Sensorycznej (SI),
- zajęcia usprawniające narząd ruchu prowadzone przez fizjoterapeutę i rehabilitanta.
- terapia ręki prowadzona przez pedagogów.
- terapia NeuroTaktylna prowadzona przez terapeutę.
- muzykoterpia.
Specjaliści podkreślają wzrost chęci, zaufania i współpracy dziecka w kontakcie z terapeutą, wzrost motywacji do poprawnego wykonywania zadań przez dzieci, mniejszą częstotliwość występowania zachowań „trudnych” u dzieci, poprawę wykonywania ćwiczeń terapeutycznych, wzrost kompetencji komunikacyjnych, umiejętności motorycznych
w zakresie motoryki małej i dużej, poprawę funkcjonowania poznawczego, społecznego i emocjonalnego dzieci, poprawę funkcjonowania układów sensorycznych, zwiększenie tolerancji na bodźce sensoryczne, poprawę sprawności fizycznej w możliwym dla dziecka zakresie, zwiększenie umiejętności i aktywności dzieci w środowisku rodzinnym i społecznym, wzrost umiejętności w zakresie samoobsługi i samodzielności dzieci.
W ramach realizacji programu przystosowano salę do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka wyposażoną w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt oraz pomoce dydaktyczne, które pozwoliły ukierunkować i dostosować pracę do możliwości rozwojowych i edukacyjnych.
Pomoc psychologiczna dla rodziców/prawnych opiekunów w ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" udzielana jest w każdy piątek w godzinach: 15 - 16. Pomocy psychologicznej udziela psycholog - Pani Joanna Bryks.
dyrektor Bogumiła Szmid
W dniu 2 czerwca 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie z rodzicami na temat zadań WOK-R-O i roli rodziców/prawnych opiekunów jako beneficjentów Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem".
Prelekcję na temat: "Rola rodzica w terapii" wygłosiła Pani Joanna Bryks - psycholog. Ważnym punktem zebrania było zaproszenie rodziców i prawnych opiekunów do udziału w warsztatach logopedycznych, które będą odbywały się w 8-mio osobowych grupach na terenie Ośrodka od miesiąca czerwca do października 2023 roku. Rodzice/prawni opiekunowie zostali zaproszenie na kolejne spotkanie, które poprowadzi w miesiącu listopadzie 2023 roku Pani Elżbieta Zaczyńska - logopeda/pedagog na temat: "Stymulacja rozwoju mowy w kontekście normy rozwojowej i niepełnosprawności dziecka".
Spotkanie z rodzicami/prawnymi opiekunami uczestników programu "Za życiem" odbyło się w dniu 16 grudnia 2022 roku, które poprowadziła Dyrektor Poradni Pani Bogumiła Szmid.
Tematem przewodnim było "Wspieranie dziecka i jego rodziny w świetle współczesnych oczekiwań dotyczących wczesnego wspomagania rozwoju".
1. "Nawiązanie relacji terapeuta-dziecko podstawą wzbudzania pozytywnej motywacji do działania" - prelekcję wygłosiła Pani Joanna Bryks - psycholog.
2. "Moje dziecko w programie "Za życiem" - prelekcję wygłosił Pan Włodzimierz Dębiec - pedagog specjalny.
3. "Zaburzenia integracji sensorycznej - co warto wiedzieć?" - prelekcję wygłosił Pan Artur Szeferkiewicz - terapeuta SI.
W dniu 25 listopada 2022 roku w WOK-R-O w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie specjalistów realizujących zajęcia terapeutyczne z uczestnikami programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" w latach 2022-2026. Najważniejszym punktem spotkania było szkolenie z wykorzystania narzędzi diagnostycznych dotyczących zaburzeń okresu niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa, które przeprowadził psycholog - Pan Hubert Cabała.
Specjaliści pracujący w zespołach podzielili się wiedzą na temat organizacji i przebiegu swoich zajęć oraz podjęli przygotowania do oceny postępów dzieci biorących udział w programie .
Szanowni Państwo
20 i 27 maja 2022 roku odbyło się spotkanie organizacyjno-integracyjne specjalistów i rodziców/prawnych opiekunów uczestników nowej edycji rządowego Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", który będzie realizowany w latach 2022-2026. Zostały omówione najważniejsze kwestie i zasady współpracy dotyczące wsparcia dzieci w postaci dedykowanych, indywidualnych i bezpłatnych specjalistycznych zajęć terapeutycznych w formie wczesnego wspomagania rozwoju. Rodzice zapoznali się z Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa dzieci w programie.
W dniu 24 czerwca 2021 roku odbyło się spotkanie specjalistów realizujących zajęcia w ramach Programu "Za życiem".
Zespół nauczycieli terapeutów analizował indywidualne programy wczesnego wspomagania rozwoju uczestników programu pod kątem uzyskanych efektów dotychczasowej terapii oraz podzielono się doświadczeniami ze współpracy z rodzicami/prawnymi opiekunami dzieci. Spotkanie specjalistów umożliwiło również wymianę informacji na temat postępów dzieci i dalszych oddziaływań wspierających ich rozwój. Spotkanie prowadził Koordynator merytoryczny programu - Pani Joanna Bryks.
SPOTKANIE Z RODZICAMI - PROGRAM "ZA ŻYCIEM"
W dniu 28.02.2020 r. odbyło się w Poradni spotkanie dla rodziców dzieci korzystających ze wczesnego wspomagania rozwoju w ramach rządowego programu „Za Życiem”.
Opiekunowie mieli możliwość zapoznania się ze szczegółowymi założeniami programu przedstawionymi przez Panią Dyrektor Bogumiłę Szmid, a specjaliści pracujący z dziećmi przybliżyli rodzicom/prawnym opiekunom najważniejsze zasady pracy z dzieckiem ukierunkowane na poprawę jego funkcjonowania w zakresie:
- nawiązywania i podtrzymywania kontaktów i komunikacji w sposób odpowiedni do jego potrzeb i możliwości,
- usprawniania psychoruchowego,
- rozwijania sfery poznawczej, emocjonalnej i społecznej
oraz podkreślili potrzebę wspomagania rodziny w kierowaniu rozwojem dziecka.
Podczas spotkania rodzice mieli możliwość zapoznania się z indywidualnymi programami wspomagania rozwoju oraz konsultowania bieżących spraw związanych z przebiegiem zajęć terapeutycznych.
Informacje o programie
Program uprawnia do wsparcia ogólnorozwojowego dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-3 lat.
- Program adresowany jest do dzieci mieszkających na terenie powiatu tomaszowskiego oraz dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli na terenie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz ich rodziców/prawnych opiekunów.
- Program finansowany jest ze środków budżetu państwa. Korzystanie z Programu jest bezpłatne.
- Rządowy program “Za życiem” realizowany jest przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Tomaszowie Mazowieckim, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Majowa 1/13, pełniącą funkcję wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.
- Celem programu „Za życiem” jest zapewnienie dziecku niepełnosprawnemu i zagrożonemu niepełnosprawnością oraz jego rodzinie dostępu do interdyscyplinarnej specjalistycznej opieki.
- Informacji na temat programu udziela:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tomaszowie Mazowieckim
ul. Majowa 1/13
- telefonicznie: (44) 723 34 86
Rodzic /opiekun prawny zgłaszający uczestnictwo dziecka w programie dołącza posiadane dokumenty, takie jak:
- opinię wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
- zaświadczenie lekarskie zgodne z ustawą „Za życiem”
- orzeczenie o niepełnosprawności
- dokumentację medyczną, psychologiczno-pedagogiczną – w przypadku dziecka zagrożonego niepełnosprawnością z uwagi na poważne problemy rozwojowe lub zdrowotne
Pozostała dokumentacja wymagana przy przyjęciu dziecka do programu:
- Kwestionariusz wywiadu z rodzicami / opiekunami prawnymi dziecka
- Regulamin Ośrodka Koordynacyjno–Rehabilitacyjno–Opiekuńczego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tomaszowie Mazowieckim (Regulamin ośrodka [.doc, 83.00 kB])
- Kontrakt pomiędzy zespołem Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego a rodzicem / opiekunem prawnym dziecka
Wsparcie, jakie może uzyskać Uczestnik Programu:
- poradnictwo polegające na:
- udzielaniu rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
- wskazywaniu jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
- prowadzeniu akcji informacyjnych.
- wsparcie polegające na:
- wskazywaniu i organizowaniu właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej oraz innych specjalności,
- organizowaniu zajęć wczesnego wspomagania rozwoju i dodatkowych usług terapeutycznych.
- koordynacja polegająca na:
- koordynowaniu korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu, w tym: zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
- monitorowaniu działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom przez:
- psychologów,
- pedagogów specjalnych z kwalifikacjami z zakresu danej niepełnosprawności,
- logopedów,
- terapeutów Integracji Sensorycznej
- fizjoterapeuty.
Na dzień 25 stycznia 2020 r. Rządowym Programem „Za Życiem” (dotyczy zadania 2.4, Priorytet II Programu) objętych jest 19 dzieci.
Do realizowanych form zajęć zalicza się zajęcia:
- zajęcia rozwijające mowę
- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne
- integracji zmysłowo – ruchowej (SI)
- ruchowe usprawniające motorykę dużą i małą
- terapii ręki
- terapii behawioralnej
- treningu umiejętności społecznych
- metodą Dobrego Startu według M. Bogdanowicz
- muzykoterapii
Wyżej wymienione zajęcia realizowane są na terenie:
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tomaszowie Mazowieckim
- Sala Integracji Sensorycznej Łapacze Snów - Sensoryka, Tomaszów Mazowiecki, ul. Tkacka 11,
- Dziecięca Akademia Rozwoju „Supełek”, Tomaszów Mazowiecki, ul. Legionów 18
Koordynator programu: Bogumiła Szmid
Koordynator merytoryczny: Joanna Bryks
Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy współpracuje z instytucjami realizującymi zadania Ustawy „Za Życiem” na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego świadczącymi usługi rehabilitacyjne oraz z zakresu pomocy społecznej i oświaty.